Rugpjūčio 17 dieną Lietuvos kaimo turizmo asociacija suorganizavo akcijos „Atviros dienos kaime“ viešinimo turą žurnalistams. Beveik 20 žurnalistų, kelionių organizatorių, nuomonės formuotojų bei fotografų aplankė 5 išskirtinius objektus Radviliškio, Kėdainių bei Kaišiadorių rajonuose.
Pirmoji mūsų stotelė buvo „Panekelpių kaimas“ – dviejų upių santakoje, šimtamečių liepų kaimynystėje įsikūrusi sodyba. Ji skirta ramiam poilsiui ir kūrybai bei stilingoms šeimos šventėms ar įmonių renginiams, sąskrydžiams, stovykloms. Ant Pociūnėlių tvenkinio kranto, dviejų hektarų sodybos teritorijoje, įrengtas kluonas, svirnas su pirtimi, ramybe dvelkiantis sodas su tinklinio aikštele bei šimtamete liepų alėja.
Panekelpių kaimas – ūkininko sodyba, tad šeimininkė svečius supažindino su ūkyje auginamomis kultūromis, išmokė atskirti kviečius nuo miežių, rapsus nuo kviečių, parodė kaip spaudžiamas rapsų aliejus.
Sodybos šeimininkė žurnalistus palepino vietinėmis vaišėmis – liepų alėjoje augančio meškinio česnako sviestu kartu su ankstų rytą krosnyje iškepta duona; šeivamedžio žiedų sirupo gėrimu, pagaminto iš sodybos pakrantėje augančių šeivamedžių žiedų, šviežiu medumi bei savo rankų darbo pyragu.
Antrasis lankomas objektas buvo LSMU Gyvulininkystės institutas. Pradžioje – užsukome į Baisogalos dvarą, kur gidė mums papasakojo apie jo istoriją. Įdomu, kad įprastai į dvarą patekti yra pakankamai sunku, tad mūsų žiniasklaidos atstovai džiaugėsi galimybe apžiūrėti pastatą iš vidaus. Tuomet Gyvulininkystės instituto darbuotojos nuvedė mus prie žirgų, papasakojo jų laikymo ir veisimo ypatumus.
Pietums pasirinkome populiarų, daug keliautojų į Skėmius pritraukiantį Skėmių traktierių. Ten šeimininkės mus pasitiko su dainomis, pavaišino tokiais pietumis, kurie buvo gaminami prieš 200 metų! Pamokino dainų bei meduolių gamybos. Pasistiprinę keliavome toliau pažinti kaimo.
Palikome Radviliškio rajoną ir vykome į Kėdainių rajone įsikūrusią Garsios Tylos Observatoriją. Ši observatorija unikali tuo, kad neapsiriboja vien tik giedra, nes Lietuvoje giedro dangaus yra labai mažai. Čia lankytojai kviečiami patraukliai, nuo debesų ir prasto oro nepriklausomai programai apie Visatos didybę, žmogaus atsiradimo subtilybes ir viso ko sąsajas su žvaigždėmis. Todėl nepaisant saulėtos dienos ir mes sudalyvavome žvaigždžių ir dangaus kūnų stebėjimo edukacijoje be išėjome į 1000 žingsnių kelionę per savo Tylos sodą bei susipažinome su sodybos ūkvedžiais – ožiukais.
Dieną pabaigėme Kaišiadorių rajone sraigių ūkyje “Aspersa”. Tai nuostabios gamtos apsuptyje, Strėvos upės pakrantėje įsikūręs sraigių ūkis, kuris savo klientams siekia suteikti visa, kas geriausia. Kokybiškus ir įvairialypius produktus, patogų jų pristatymą, nuoširdų bendravimą ir net edukacines bei pramogines veiklas. Prancūzija dvelkiančiame šeimos ūkyje sraigės auginamos ir nuoširdžiai prižiūrimos viso proceso metu – nuo ikriuko iki galutinio produkto, todėl užtikrinama nepriekaištinga produktų kokybė. Šiame ūkyje sudalyvavome edukacijoje, sužinojome sraigių auginimo subtilybes bei degustavome šviežiai keptas sraiges.
Diena buvo turininga, o visiems “Atviros dienos kaime” gerbėjams galime garantuoti, kad šis maršrutas puikus. Visos vietos išskirtinės, o ir pilvai bus tikrai pripildyti kaimiškais skanėstais!
Nuoširdus AČIŪ visiems dalyviams, už jaukų priėmimą, intriguojančias istorijas, dieviškus kaimo skanėstus! Taip pat didžiulė padėka žurnalistams, kurie domisi kaimo turizmu ir siekia, kad kuo daugiau žmonių pamatytų jo įdomiąją pusę!
Projektui įgyvendinti skiriama iki 44 832,00 Eur dydžio parama su 90 proc. intensyvumu, iš jos Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos sudaro iki 38 107,20 Eur, t. y. 85 proc. paramos sumos, ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšos sudaro iki 6 724,80 Eur, t. y. 15 proc. paramos sumos.