Balandžio 19 dieną Lietuvos kaimo turizmo asociacija suorganizavo akcijos „Atviros dienos kaime“ viešinimo turą žurnalistams. Beveik 20 žurnalistų, kelionių organizatorių, nuomonės formuotojų bei fotografų susipažino su 7 išskirtiniais objektais Molėtų, Utenos ir Ukmergės rajonuose.
Pirmoji mūsų stotelė buvo Asvejos regioninio parko lankytojų centras, kur mūsų laukė dar du akcijos „Atviros dienos kaime“ dalyviai – Kanapių ūkis „Šironija“ bei „Daržovių krepšeliai…Jūsų stalui“. Kanapių ūkio savininkas Andrius Šironas pavaišino kanapių arbata, pristatė savo kuriamą produkciją bei papasakojo nuo ko viskas prasidėjo. „Daržovių krepšeliai…Jūsų stalui“ įkūrėja Vida Domarkienė pavaišino vaišėmis, kurias pagamins iš savo daržo produkcijos, taip pat papasakojo savo šeimos ūkio istoriją ir kitas įdomybes.
Pasistiprinę vietinėmis vaišėmis skyrėme laiko Asvejos regioninio parko lankytojų centrui ir drauge su jo darbuotojais susipažinome su ekspozicija, pasivaikščiojome po teritoriją ir pažintiniu taku keliavome aplankyti piliavietėje esančią Radvilų rūmų liekanų ekspoziciją, susipažinome su šios giminės nuopelnais LDK valstybingumui ir raidai.
Antrasis lankomas objektas buvo „Molėtų žirgai“ – nedidelis žirgynas Molėtų rajone, kuriame žirgai gyvena gamtos apsuptyje. Laisvė, rūpestis ir supratimas – pagrindinės žirgyno vertybės. Kiekvienas žirgas šioje rančoje – asmenybė. Čia organizuojami žygiai raitomis, jojama miško, laukų keliukais, aplankomi ežerai. Atvykę į Molėtų žirgus susipažinome su saugumo prie žirgų taisyklėmis, pabendravome su žirgais, išmėginome jų daromą masažą bei atsidėkodami pavaišinome juos morkomis.
Toliau vykome į Labanoro girios pakraštyje įsikūrusią Molėtų Etnografinę sodybą ir dangaus šviesulių stebyklą. Senovinėje dangaus šviesulių stebykloje sužinojome, kaip ir kodėl tolimi mūsų protėviai stebėjo dangaus šviesulius, kaip pagal juos suvokė ir vertino laiką, skirstė savo darbus, valdė savo likimą. O „nusileidę“ iš dangaus Etnografinės sodybos pirkioje pietavome ir ragavome tradicinius aukštaitiškus patiekalus, pasistiprinę keliauvome toliau pažinti kaimo!
Palikome Molėtų rajoną ir vykome į Utenos rajone įsikūrusį Mindaugo Kinderio vesilinį limuzinų ūkį. Daug kas galvojo, kad čia kalbėsime apie automobilius, bet iš tiesų šie limuzinai – galvijai. Mindaugo ūkyje limuzinai auginami darnoje su gamta, gyvuliai šeriami tik žoliniais pašarais, galvijai auginami be jokių hormonų ir antibiotikų. Didelis dėmesys skiriamas galvijų gerovei, siekiant užtikrinti ramų, pilnavertišką ir laimingą limuzinų gyvenimą.
Ūkyje įrengtos granulių gamybos dirbtuves, kurios leidžia aplinkai draugišku būdu tvarkyti ūkyje susikaupiantį galvijų mėšlą. Taip pat įkurta nedidelė skerdyklėlė ir mėsos cechas, kuriame 21 ir daugiau dienų brandinama jautiena. Kadangi ūkyje limuzinai auginami nuo jų pirmos gimimo dienos iki brandos, ūkio savininkai patys rūpinasi visais jautienos tiekimo klientams procesais, todėl ne tik gali garantuoti aukščiausią kokybę, bet ir prisideda prie sąžiningos, sveikos ir aplinkai palankios trumposios maisto grandinės: Nuo ūkio iki stalo.
Atvykę pabendravome su ūkio savininku, apžiūrėjome teritoriją ir galvijus bei įsigijome šviežios produkcijos.
Dieną pabaigėme Ukmergės rajone Tuomų ūkyje. Tuomų ūkio šeimininkai supažindino su auginamais gyvūnais iš arčiau, leido juos paglostyti, pamaitinti, pasimėgauti jų draugija. Ūkyje auginamos avytės, ožkytės, žavingosios alpakos, poniai, triušiukai, antys, kalakutai bei vištos.
Diena buvo turininga, o visiems “Atviros dienos kaime” gerbėjams galime garantuoti, kad šis maršrutas puikus! Galite juo pasinaudoti patys!
Nuoširdus AČIŪ visiems dalyviams, už jaukų priėmimą, intriguojančias istorijas, dieviškus kaimo skanėstus! Taip pat didžiulė padėka žurnalistams, kurie domisi kaimo turizmu ir siekia, kad kuo daugiau žmonių pamatytų jo įdomiąją pusę!
Projektui įgyvendinti skiriama iki 44 832,00 Eur dydžio parama su 90 proc. intensyvumu, iš jos Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos sudaro iki 38 107,20 Eur, t. y. 85 proc. paramos sumos, ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšos sudaro iki 6 724,80 Eur, t. y. 15 proc. paramos sumos.